تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت

دانلود فایل جزوات، کتب و خلاصه دروس پیام نور فایل کمک آموزشی راهنما حل المسائل و ترجمه


دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

برچسب های مهم

پیوند ها

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 1863
 • بازدید دیروز : 3783
 • بازدید کل : 1037353

دانلود جزوه خلاصه درس حقوق رسانه - بر اساس کتاب باقر انصاری - منبع رشته حقوق پیام نور


دانلود جزوه خلاصه درس حقوق رسانه - بر اساس کتاب باقر انصاری - منبع رشته حقوق پیام نور

دانلود جزوه خلاصه درس حقوق رسانه 

بر اساس کتاب باقر انصاری

منبع رشته حقوق پیام نور

شامل 51 صفحه با فرمت word و pdf ... قابل ویرایش

 

حقوق رسانه

حقوق رسانه یا ارتباط جمعی، حقوق آزادی ها و قواعد حقوقی راجع به ارتباطات جمعی را مطالعه می کنند.

چهار عنصر مهم در هر ارتباط جمعی وجود دارد که عبارتند از:

 • برقرار کننده ارتباط
 • دریافت کننده ارتباط
 • پیام یا محتوای ارتباط
 • وسیله ارتباط

هدف حقوق ارتباط جمعی آن است که ارتباطات جمعی و تعامل بین عناصر مذکور را تنظیم و تضمین کند.

بخش اول: بنیادهای نظریه حقوق رسانه

حق برخورداری از آزادی بیان بنیادی ترین حق رسانه ها است.

دیگر آزادی‌ها و حقوق رسانه ای همانند آزادی مطبوعات، حق دسترسی به اطلاعات، حق انتقاد، استقلال و رهایی از سانسور نیز ریشه در این آزادی دارند و به شدت از آن متاثرند.

آزادی بیان

فلاسفه و علمای سیاست غالباً از مطلق آزادی بیان سخن به میان می‌آورند اما حقوقدانان از حق آزادی بیان سخن میگویند. تفاوت این دو معنا در آن است که حق آزادی بیان در مقایسه با مطلق آزادی بیان چهارچوب و قلمرو روشن و مشخصی دارد. همانند سایر حق ها، دارنده این آزادی، طرف آن، محتوای آن، حدود آن، و ضمانت اجراهای آن تا حد زیادی مشخص است.

برخی نظریه ها و در برخی کشورها مثل آمریکا آزادی بیان شامل آزادی گفتار و نوشتار نیز می شود. بر این اساس طرز پوشش لباس، طرز برخورد در مناسبتهای مختلف اجتماعی و تشکیل اجتماعات و انجمن ها و برگزاری راهپیمایی ها مشمول مفهوم بیان می شود این می ‌توانند معنای عام آزادی باشد.

اما در معنای خاص آزادی بیان به آزادی در بیان عقیده و نظر از طریق وسایل ارتباطی گفته می شود این نظر در کشور های اروپایی همانند فرانسه و آلمان طرفدار دارد.

آزادی بیان در معنای خاص، سایر آزادی های رسانه ای نظیر آزادی مطبوعات، آزادی کلام و آزادی ارتباطات را نیز در بر می گیرد. این یعنی محدودیت و نظارت قبلی بر انتشار وجود نداشته باشد. این آزادی به آزادی انتشار نیست معروف است.

آزادی بیان یک حق طبیعی و سپس حق اساسی و سرانجام حق بشری است.

در مکتب حقوق طبیعی آزادی بیان الهی است برای ابنای بشر کسی که در مقام اعمال آزادی بیان است می ‌توانند به طور کامل از حق خود استفاده کنند و لازم نیست از دیگری اجازه بگیرد.

اهمیت آزادی بیان و حق برخورداری از آن بر قوانین اساسی همه کشورها به صراحت آمده است. آزادی بیان به منزله یک حق اساسی به این معناست که هیچ قانون عادی نمی توانند آن را حذف کنند. فقط به موجب قانون اساسی می توان در حق برخورداری از آزادی بیان محدودیت ایجاد کرد البته نمی‌توان محدودیتی بیش از آنچه که در قانون اساسی مجاز شمرده شده است اعمال کرد.

حقوق بشر حقوقی هستند که انسانها به صرف انسان بودن صرفنظر جنس، نژاد، قومیت، دین و مذهب دارند. عکس آزادی بیان جزوه حقوق مدنی و سیاسی است دولت ها برای تحقق این حق لازم نیست کاری انجام دهند و تکلیف دولت ایجاد کردن مانع در برابر اعمال این حق است

در اسناد بین المللی حقوق بشر همانند اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و نیز در اعلامیه قاهره راجع به حقوق بشر اسلامی، حق برخورداری از آزادی بیان یکی از حقوق بشر شناخته شده است.

آزادی بیان بیش از هر چیز آزادی اندیشه وابسته است انسان ابتدا باید آزاد باشد تا به آنچه می خواهد فکر کنند و عقاید و نظرهای خود را شکل دهد. آزادی اندیشه با آزادی عقیده و نظر متفاوت است. آزادی اندیشه فرایند یا روندی است به عقیده و نظر محصولات آن است.

عمدتاً آزادی داشتن عقیده و نظر به معنی آزادی ابراز آن نیست. ممنوعیت مواخذه افراد به دلیل اندیشه یا داشتن عقیده و نظر خاص در همه اسناد بین المللی و قوانین اساسی کشورها به تصریح پیش‌بینی بینی شده است. اصل ۲۳قانون اساسی ما نیز تفتیش عقاید را ممنوع اعلام کرده است.


مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید


مطالب تصادفی

 • پاورپوینت درس تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران از ورود اسلام تا پایان حکومت علویان طبرستان - بر اساس کتاب محمدامیر شیخ نوری
 • دانلود دفترچه نمونه سوالات آزمون بهیاری - ورودی پایه دهم - بهمراه پاسخنامه
 • دانلود جزوه خلاصه درس حقوق رسانه - بر اساس کتاب باقر انصاری - منبع رشته حقوق پیام نور
 • دانلود جزوه و خلاصه درس روانشناسی سیاسی - سعید عبدالملکی - روانشناسی پیام نور - pdf
 • جزوه خلاصه فلسفه علم روانشناسی بر اساس کتاب ماریو بونژه - منبع رشته روانشناسی پیام نور - pdf

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد